TEK TUŞ HAYATA DOKUNUŞ

TEK TUŞ HAYATA DOKUNUŞ
Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü afet farkındalık eğitimlerine devam ediyorAFAD’ın devreye aldığı AFAD Acil Mobil uygulaması konusunda bilgiler veren Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun “Vatandaşlarımızın...

Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü afet farkındalık eğitimlerine devam ediyor

AFAD’ın devreye aldığı AFAD Acil Mobil uygulaması konusunda bilgiler veren Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun “Vatandaşlarımızın afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi. Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor” ifadesini kullandı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE AFAD EĞİTİMİ

2021 Afet Eğitim yılı kapsamında Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü il genelindeki eğitimleri sürdürüyor. Kırıkkale’de ulaşılmadık nokta bırakmamayı kendisine hedef edinen AFAD İl Müdürlüğü Kırıkkale Üniversitesinde öğrenci, akademisyen, idareci ve personellere de eğitimler vermeye başlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde Fen Edebiyat Fakültesinde eğitim veren AFAD ekipleri şimdi de Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde, üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerine yönelik Afet Farkındalık ve Yangın Farkındalık eğitimi verilerek AFAD Gönüllülük  Sistemi hakkında bilgilendirme de bulundu.

AFAD ACİL MOBİL UYGULAMASI

Kırıkkale’de eğitimlerin belirlenen program dahilinde devam ettiğini ve tüm vatandaşlara ulaşmak için eğitimlerin devam edeceğini belirten Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun, AFAD Acil Mobil Uygulaması konusunda da bilgiler verdi. İl Müdürü Coşkun “Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması,  yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında,  tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak son derece kolay. Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor” ifadesini kullandı.

TEK TUŞLA ACİL ÇAĞRI

Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor. Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

EN YAKIN TOPLANMA ALANI

Toplama alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 10 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.