Üç Bin Çocuğa Kanser Tanısı

Üç Bin Çocuğa Kanser Tanısı
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü diyetisyenleri tarafından 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle Şehitler Ortaokulundaki öğrencilere yönelik eğitim verildi.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü diyetisyenleri tarafından 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle Şehitler Ortaokulundaki öğrencilere yönelik eğitim verildi.

ÇEŞİTLİ BİLGİLER AKTARILDI

Eğitimde; kanserin vücutta bir dokunun anormal şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan, çıktığı dokuyu harap eden ve ayrıca çevreye veya uzak dokulara da yayılabilen kötü huylu bir hastalık olduğu ifade eden Diyetisyen Elif Özer, 0 - 17 yaş arasında görülen kanser türlerine çocukluk çağı kanseri denildiğini belirtti. Dünyada yılda 160.000 çocuğun, Türkiye’de ise yaklaşık 3.000 kadar çocuğun kanser tanısı konduğunu sözlerine ekleyen ÖZER, Türkiye’de ve Dünyada çocukluk çağında en sık görülen hastalığın lösemi olduğunu, günümüzde gelişmiş ülkelerde dahi her 900 erişkinden birisinin çocukluk çağı kanserini geçirdiğini ve gerekli tedavilerle kurtulduğunu vurguladı.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Kanser tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli gelişmeler ile günümüzde çocukluk çağı kanserlerinin erken tanı alan olgularda sağ kalım oranlarının anlamlı olarak yüksek olduğu bilinmektedir. Bu tür hastaların erken tanı alabilmeleri, bu konuda eğitimin yaygınlaştırılması ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle, bu hastalıklara ilişkin bulgu ve belirtilerin kişiler tarafından bilinmesi, hızla tanıya gidilmesi ve bu hastaların tam teşekküllü onkoloji merkezlerinde uzmanlar tarafından tedavilerinin yapılması, hastalıkla mücadelede başarıya ulaşılabilme açısından oldukça önem arz etmektedir. Sağlıklı, doğal ve düzenli beslenme. Fiziksel aktivitelerde bulunma. Çevresel kanser yapıcı maddelerden korunma. Radyasyondan ve manyetik alanlardan uzak durma. Kronik enfeksiyonlardan korunmadır.”

Bu haber toplam 137 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.