Üreticiye yüzde 75 hibeli tohum

Üreticiye yüzde 75 hibeli tohum
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kırıkkale Valiliği tarafından desteklenen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında tohum dağıtım töreni gerçekleştirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kampüsünde...

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kırıkkale Valiliği tarafından desteklenen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında tohum dağıtım töreni gerçekleştirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kampüsünde gerçekleşen dağıtım töreninde 130 çiftçiye 10 bin 400 KK çörek otu tohumu dağıtıldı. Dağıtılan tohumların yüzde 75’inin hibe olduğu açıklandı.

KIRIKKALE’DE 2022 YILINDA 472 TON TOHUMLUK DAĞITILACAK

Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Kırıkkale’de Tıbbi Aromatik Bitki ekiminin artırılması amacıyla çörek otu tohumu dağıtımı yapıldı. Düzenlenen törende 130 çiftçiye 10,4 ton çörek otu tohumu dağıtıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, “Geride bıraktığımız dönemde pndemi süreci, devam eden kuraklık ve iklim değişikliği tehdidi tarım ve gıda güvenliğinin, bunun sürdürebilirliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Dünyadaki nüfusun artışını da göz önünde bulundurursak gıdanın önemini çok daha iyi anlamış oluruz. Kırıkkale çiftçimize yeni geliştirdiğimiz 5 proje ile yeni imkanlar sunmaktayız. Beş stratejik ürünümüz olan makarnalık ve bisküvilik buğday, kuru fasulye, Çörek otu ve yağlık ayçiçeği tohum desteği kapsamında 1248 çiftçimize 472 ton tohumluk dağıtımı yapılarak 30 bin dekar yeni alan üretime kazandırılacaktır” diye konuştu.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE YAKINDAN İLGİLENİYOR

Tohumluk dağıtımı törenine katılarak çiftçilere hitap eden Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu “Tarımla uğraşmak düşük gayri safi milli hasılalara sahip olan milletlerin meşguliyetiymiş gibi algılanan bir yanlış algılama var. Bu doğru bir algı değil. Tarım çiftçi için, vatandaşımız için bir kaygı olmamalı. Tarım aslında doğru üsulüne göre yapılırsa bir zenginleşme metodolojisi olarak kabul edilmelidir. Dünyanın gelişmiş ülkeleri tarımla en çok uğraşan ülkelerdir. Biz de tarımı bir tarafa bırakmayacağız. Layıkıyla yapmaya çalışacağız. Dünya çok hızlı bir şekilde büyüyor. 1800 yılların ortalarında 1 milyar nüfusa ulaşmışken, şimdi 8 milyara kadar çıktı. Ülkemizin çevresinde ki uluslararası güvenlik problemleri sayesinde tarım fiyatlarında dalgalanmaları hepimiz görüyoruz. Tarımla uğraşmak bir millet için hem kalkınma vesilesidir hem de milli güvenlik ve stratejik bir olgudur. Şimdi biz de bu çerçevede hem Valiliğimizce hem de Tarım Bakanlığının bu projeye destek olmasıyla beraber, yaklaşık 3.5 milyon liralık bir bütçeyle, vatandaşıma yüzde 75 hibe vererek ve stratejik ürünleri de belirleyerek bir tohumculuk desteği faaliyetine başladık. Bu münasebetle 123 üreticimize 10 bin 500 kg kadar çörek otu, 125 üreticimize 10 bin kg kadar kuru fasulye tohumu, 150 üreticimize 1750 kg kadar yağlı ay çekirdeği tohumu, 300 üreticimize 150 bin kg kadar makarnalık tohum, 650 üreticimize de 300 bin kg kadar bisküvilik buğday tohumunu çiftçimizle buluşturmaya gayret edeceğiz” ifadesini kullandı.

KALİTELİ BİR ŞEKİLDE ÜRÜNE DÖNÜŞECEK

Vali tekbıyıkoğlu “Burada tarım arazilerinin mümkün olduğu kadar etkin ve optimum kullanılmasına önem veriyoruz. Bu faaliyetimizle beraber 500 bin kg tohum, 30 bin dekar alanda usülüne uygun bir şekilde kaliteli bir şekilde ürüne dönüşecek. Geçen sene bölgemizde çok önemli kuraklıklar yaşandı ama bu sene yağan bereketli yağışlarla beraber ben çiftçimize hayırlı bereketli kazançlar diliyorum ve emeği geçen arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi. Vali Tekbıyıkoğlu tören alanında ve tohum yüklü kamyonlardan İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara ile birlikte çiftçilere tohum çuvallarını vererek, mahsullerinin bereketli olmasını diledi. Tohum Dağıtım Törenine, Vali Yardımcısı Ahmed Sait Kurnaz, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, STK temsilcileri, çiftçiler ve kurum müdürleri katıldı. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 18 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.