Varlı, Üye Sorunlarına Çözüm İstedi

Varlı, Üye Sorunlarına Çözüm İstedi
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında gerçekleşen İç Anadolu Bölge Toplantısına katıldı. Varlı, 63 oda ve borsa başkanının video konferans...

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında gerçekleşen İç Anadolu Bölge Toplantısına katıldı. Varlı, 63 oda ve borsa başkanının video konferans yoluyla bağlandığını toplantıda üyelerden gelen sorunları aktararak çözüm talebinde bulundu.

ASIL İHTİYAÇ SAHİBİ İŞLETMELER YARARLANAMIYOR

İç Anadolu Bölgesinde yer alan oda ve borsa başkanları TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. Koronavirüs nedeniyle yaşanan sorunların ele alındığı toplantıda söz alan Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, Kredi Garanti Fonu (KGF) desteklerinin kullandırılmasında yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Koronavirüs nedeniyle ekonomik açıdan zor zamanlar yaşayan KOBİ’lere sağlanan düşük faizli KGF desteklerinden asıl ihtiyaç sahibi işletmelerin yararlanamadıklarını ifade eden Varlı, bu kredinin bankalar nezdinde durumu zaten iyi olan firmalara kullandırıldığını, bu desteğe gerçekten ihtiyacı olanların ise limit tükendiği gerekçesiyle bankalardan eli boş döndüklerini söyledi. Zor dönemde işletmelerin ayakta kalabilmeleri için verilen kredilerin amaçları dışında, yatırım olarak da kullanıldığına dikkat çeken Varlı, bankalar tarafından oda üyelerine yaşatılan mağduriyetlerin giderilmesi talebinde bulundu.

ÇÖZÜMÜN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

KTSO Başkanı Varlı’nın çözülmesi için Hisarcıklıoğlu’na ilettiği bir diğer konu da müteahhit karneleriydi. Yapı müteahhitlerinin kayıt altına alınıp mesleki, teknik ve mali kriterlere göre sınıflandırılmaları ve sadece kriterlerini karşılayabildikleri sınıfın izin verdiği inşaatları yürütebilmelerine olanak sağlayan Müteahhit Karnesi konusunda bazı sorunlar yaşandığını ifade eden Varlı’dan konuyla ilgili detayları bizzat kendisine iletmesini isteyen Hisarcıklıoğlu,  talepleri gerekli bakanlıklara ileteceğini ve çözümün takipçisi olacağını söyledi.

SIKINTI VE ÖNERİLERİ TOPLAMAYI SÜRDÜRELİM

Toplantıda oda başkanlarına hitap eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlendiklerini, ilk etapta hükümete 70 maddelik bir öneri seti sunduklarını ve bunların büyük bir kısmının hayata geçtiğini ve geçmeye de devam ettiğini anlattı. Her gün yeni bir konu ve sıkıntının ortaya çıktığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Dolayısıyla hiç ara vermeden üyelerimizle temasta olup, sıkıntı ve önerileri toplamayı sürdürelim” dedi.

NORMALLEŞME SÜRECİNİ KONUŞMAYA BAŞLADIK

Normalleşme sürecini konuşmaya başladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Biz, TOBB olarak ekonomi için hazırlanan destek paketlerine katkı sağladığımız gibi, şimdi de normalleşme sürecinin planlanmasına da katkı sağlıyoruz. Kuşkusuz burada, sağlık ile geçim arasındaki dengeyi ayarlamamız gerekiyor. Normalleşme sürecini de iyi planlanmış bir şekilde yürüttüğümüz takdirde, bu süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. İnşallah bu zor günleri de hep birlikte geride bırakacağız” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 105 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.