Haydi, Millet Bahçesine! Hıdırellez kutlanacak

Haydi, Millet Bahçesine! Hıdırellez kutlanacak
Kırıkkale Valiliği ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Kırıkkale’de Hıdırellez kutlanacak.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde olduğu gibi Kırıkkale’de de Hıdırellez kutlanacak. 6 Mayıs’ta Kırıkkale Valiliği ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kutlanacak olan etkinlik saat 10.30’da Millet Bahçesi’nde düzenlenecek. Etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak, daha sonra ise protokol konuşmaları yapılacak. Etkinlikte;
Belediye mehter takımının gösterisi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Ustalar Topluluğu Konseri, Kırıkkale Belediyesi geleneksel etli pilav ve ayran ikramı ile Keskin Halay Ekibinin gösterisi yapılacak.

haydi-millet-bahcesine-hidirellez-kutlanacak-2.jpg

ÖRF VE ADETLERİN YAŞATILDIĞI ZAMAN

Konu hakkında Kırıkkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Hıdırellez geleneği ile ilgili olarak yaygın olan kanat Hızır ile İlyas’ın bir araya geldiği günün hatırasına tören yapılmaktadır. Hıdrellez günü genellikle 6 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Bazı yörelerde 5 Mayıs bayram günü, 6 Mayıs Hıdırellez günü olarak kabul edilmekte ve ona göre törenler düzenlenmektedir. Bir milletin teşekkülünde dil, din, tarih kadar geleneklerin de önemi vardır. Bayramlar insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği toplumlarda Milli birlik ve beraberliğin, bir arada yaşama arzusunun kuvvetlendiği gündür. Bayramlar insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları gündür. Bayram milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin yaşandığı, sergilendiği zamandır.”

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞACAK

“Hıdırellez geleneği, bir bayram olarak bütün Türk Milletinin topluca katıldığı, kutladığı, bir takım töreleri yerine getirdiği bir bahar bayramıdır. Oldukça eski bir devire inen bu kutlamalar nesilden nesile günümüze kadar intikal etmiştir. Hıdırellez’den sonra yazdır, inancını atasözlerinde yaşatan Türk toplumu, Hıdırellez’le beraber artık karakışın geride kaldığını görmekte ve gelecek günlerin tabiatın canlandığı, yeşerdiği, bahar ve yaz günleri olduğunu vurgulamaktadır. İşte böyle bir günü, bir dönüm noktasını “Bahar Bayramı” olarak bütün imkanlarıyla, duygularıyla sevinciyle kutlamaya çalışmaktadır.”

BAHARIN MÜJDELEYİCİSİ DEMEK

“Hıdırellez günü bütün sıkıntıların arkada kaldığı, baharla birlikte bereket, sağlık, mutluluk ve başarıların geleceği inancının dile getirildiği bir bayram günüdür. Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu güzel geleneğimizin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla her yıl 6 Mayıs’ta “Hıdırellez Kültür-Bahar Bayramı” kutlanmaktadır. Bu çerçevede Valiliğimiz ve Kırıkkale Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlenen geleneksel “Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı” 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü saat 10.30’de Kırıkkale Millet Bahçesinde kutlanacaktır” ifadesine yer verildi.

Bu haber toplam 1035 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.