Kırıkkale’de istihdam için beyin fırtınası

Kırıkkale’de istihdam için beyin fırtınası
 İnternet Editörü
Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Türkiye Yüzyılında Mesleki Eğitimde İstihdamı Güçlendirme Çalıştayı düzenlendi.

Kırıkkale istihdamı için beyin fırtınasının oluşturulduğu çalıştayda konuşan Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, amaçlarının gençleri ihtiyaç duyulan alanlarda yetirmek olduğunu söyledi.

SORUNLARIN TESPİTİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimi Şube Müdürlüğünce mesleki ve teknik Anadolu liselerine yönelik eğitim ve öğretim ile sektörlerle ilgili konuların gündeme getirileceği "İstihdam Odaklı Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayın" açılış programı düzenlendi.

kirikkalede-istihdam-icin-beyin-firtinasi2.jpg

Kırıkkale Öğretmenevinde saygı duruşu ve İsitikal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan çalıştayın açılışında konuşan, İl Milli Eğitim Müdürü Rıza Aydın, "Düzenlemiş olduğumuz çalıştay sayesinde şehrimizde bulunan başta Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisinin yanı sıra Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile diğer OSB'ler ve küçük sanayi sitelerinde açılması planlanan yeni organize sanayi bölgelerinin mesleki ve teknik eğitimle uyumu, işbirliklerinin artırılması, varsa sorunların tespiti ve çözüm önerileri getirilmesini amaçlamaktayız” diye konuştu.

kirikkalede-istihdam-icin-beyin-firtinasi0.jpg

NİTELİKLİ BİR MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM

Çalıştayda, genç nüfusun, daha girişimci ve yenilikçi olmaları yönünde tüm detayları da ele alacaklarını hatırlatan Aydın, “Nitelikli bir mesleki ve teknik eğitim için kurumlara ne tür sorumluluklar düşüyor? Sektörün bizden beklentileri nelerdir? Bizim de eğitim camiası olarak sektörden beklentilerimiz ne yöndedir gibi sorulara cevap arayacağız. Sürecin hangi aşamalarında sorunlar yaşanmaktadır ve bu sorunların aşılması için neler yapılabilir? Açılması planlanan yeni organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin ihtiyaç duyduğu alan ve dallar nelerdir? Bunlar sektörlerle daha uyumlu hale nasıl getirilebilir gibi birçok konu başlığını çalıştayda tartışacak, öneriler alacağız ve kararlara dönüşmesi için önemli adımlar atacağız.

kirikkalede-istihdam-icin-beyin-firtinasi4.jpg

Burada amacımız şehrimizin önümüzdeki yıllar için ihtiyaç duyduğu alanda gençlerimizi yetiştirmek olacak. Tüm katılımcılarımıza kıymetli görüş ve önerileri için şimdiden çok teşekkür ediyor, çalıştayımız sayesinde verimli ve etkili sonuçlar ortaya çıkmasını diliyoruz” ifadesini kullandı.

SEKTÖRLERE ELEMAN YETİŞTİRMEK ELİMİZDE

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı da konuşmasında, "Mesleki alanda sektörlere eleman yetiştirmek elimizde. Bu çalıştay sayesinde ortaya hayırlı sonuçlar çıkmasını arzu ediyorum. Bizler Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuyu önemsiyoruz. Sahada millî eğitimin çalışmalarını görüyor ve takdirle karşılıyoruz.

kirikkalede-istihdam-icin-beyin-firtinasi8.jpg

Ortaöğretimde mesleki eğitimi geliştirip yatırımcının nitelikli elemana erişmesi noktasında yardımcı olmamız gerekiyor. Çalıştayın şehrimiz için özellikle de gençlerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye konuştu. Açılışın ardından katılımcılar, konuları görüşmek üzere oluşturulan gruplarda yer aldı. Çalıştaya, Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran'ın yanı sıra il müdürleri, ilçe millî eğitim müdürleri, Kırıkkale Üniversitesi akademisyenleri, meslek liselerinin yöneticileri, sektör temsilcileri, öğretmenler ile çok sayıda davetli katıldı. İki gün sürecek olay çalıştay sonunda katılımcılara belgeleri verilecek.

kirikkalede-istihdam-icin-beyin-firtinasi6.jpg

Bu haber toplam 114 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum