Ulus Tarihi Kent Merkezine ücretsiz ulaşım

Ulus Tarihi Kent Merkezine ücretsiz ulaşım
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Cumhuriyet'in kurulduğu Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde ulaşımı kolaylaştıran ücretsiz ringler, seferlerine devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Cumhuriyet'in kurulduğu Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde ulaşımı kolaylaştıran ücretsiz ringler, seferlerine devam ediyor.

ABB, gerçekleştirdiği yenileme ve restorasyon çalışmalarıyla Ulus Tarihi Kent Merkezi'ni iş dünyası ve turizmin önemli simgelerinden biri haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, bölgede ulaşımı kolaylaştırmak için ücretsiz ring seferleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Hızlı ve kolay bir şekilde tarihi kent merkezine ulaşılıyor

Hibrit araçların kullanıldığı ring hizmeti yaz mevsimi ile birlikte haftanın her günü 10.00-12.00 ve 13.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. 30 dakika aralıklarla düzenlenen ücretsiz seferler sayesinde yerli ve yabancı turistler pratik ve hızlı bir şekilde tarihi kent merkezine ulaşarak Hacı Bayram Camii, Augustus Tapınağı ve Ankara Kalesi gibi birçok sosyal, kültürel ve dini alanı ziyaret edebiliyor.

Ücretsiz ulaşıma turistler yoğun ilgi gösteriyor

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ücretsiz ring seferleri, Ulus Metro İstasyonu karşısında yer alan Tarihi Kent Merkezi Gezi Durağı'ndan başlayıp sırasıyla, Anafartalar ve Hükümet Caddesi kesişimi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Samanpazarı PTT, Etnografya Müzesi-Resim ve Heykel Müzesi ile Melike Hatun Camii güzergahında devam ediyor.

Yayalaştırma projesi için çalışmalar devam ediyor

Ücretsiz ring sefer uygulamasına 2020 yılında başladıklarını söyleyen Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, özellikle Ankara Kalesi çevresinde olmak üzere Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde yayalaşmayı hedeflediklerini belirtti. Ödemiş, "Yayalaştırma için projelerimiz devam ederken bir taraftan da yayalaşma sonucundaki alternatif ulaşım imkanlarını hazırlamamız gerekiyor. Başlatmış olduğumuz bu ring seferi de bu projenin bir parçası" diye konuştu.

"Ulus kültür turizminde hak ettiği yere gelecek"

Ödemiş, Ulus'u kültür turizminde hak ettiği yere getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

"Ulus Tarihi Kent Merkezi hepimizin bildiği gibi Ankara'mızın 2 bin 800 yıllık geçmişine sahip kurucu merkezi. Ülkemiz burada kurtarıldı, Cumhuriyetimiz burada kuruldu. Önemli bir merkez. Tüm o uygarlıklara ait arkeolojik eserleri, mimari eserleri, tarihi dokuyu burada görmek mümkün. Biz Ulus'ta yapmış olduğumuz projelerle Ulus'u kültür turizminde hak ettiği yere getirmeyi planlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla buradaki yapıyı daha nitelikli hâle getirerek turizm potansiyelini artırmak temel amacımız. Ulus Tarihi Kent Merkezi'mizde hem kamuya ait hem de özel pek çok sayıda müzemiz, gezilecek yerler var. Roma Tiyatrosu, Roma Hamamı, Ankara'nın manevi önderi Hacı Bayram Veli Hazretleri'nin camisi, Augustus Tapınağı gibi çok değerli eserler var. Biz bu çalışmalarla birlikte Ulus'u da Türk turizminin kültür turizminde hak ettiği yere gelmesini sağlamış olacağız."

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

Bu haber toplam 17 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.