Kırıkkale yeteneğini arıyor

Kırıkkale yeteneğini arıyor
Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Türkiye sportif yetenek taraması ve Spora yönlendirme projesi kapsamında test ve ölçümlere başlandı.

KIRIKKALE’DE TEST VE ÖLÇÜMLERİNE BAŞLANDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye sportif yetenek taraması ve Spora yönlendirme projesi kapsamında Kırıkkale Çok Amaçlı Spor Salonu'nda test ve ölçümlerine başlandı. Antrenörler eşliğinde öğrenciler taramadan geçirilerek spor dallarına yönlendiriliyor. Proje hakkında bilgiler veren Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Hamza Güneş “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı her yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarda bulunan 3. Sınıf öğrencilerine eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılında uygulanan Test ve Ölçümler ile başlar. Öğrencilerin Test ve Ölçüm parametreleri bilim kurulumuzun belirlemiş olduğu formüller ile değerlendirilerek spora olan yatkınlıkları belirlenir. Test ve ölçümlere katılan öğrencilerin belli bir bölümü Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programına davet edilir” diye konuştu.

kirikkale-yetenegini-ariyor2.jpg

GENİŞ VE KAPSAMLI BİR SPOR EĞİTİMİ

İl Müdürü Güneş “Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programı, bağlı bulunulan İl Müdürlüklerimizin koordinasyonunda belirlenen spor salonlarında, gruplar halinde yaklaşık 1 yıl boyunca devam eder. Bu sürede öğrencilerimize geniş ve kapsamlı bir spor eğitimi verilir. Eğitimlerin sonunda Test ve Ölçümler uygulanarak spor branşlarına yönlendirmeye esas bilgiler toplanır. Öğrencilerimiz eğitim programının %20 lik kısmına devam etmez veya test ve ölçümlere katılmaz ise Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı ile ilişiği kesilir. Eğitimler tamamlandıktan sonra öğrencilere, e-devlet üzerinden tüm olimpik branşların dikkate alındığı ve öğrencinin en yatkın olduğu branşlardan daha az yatkın olduğu branşa doğru sıralama yapılan spor karnesi ilan edilir. Bu aşamada öğrenciler ve veliler bağlı bulundukları il müdürlüklerine müracaat ederek Sporcu Eğitim Merkezlerine başvurabilirler, eğer yatkın oldukları branşlar SEM bünyesinde yoksa il müdürlüğümüzde bulunan sorumlu personellerimiz ile spor hayatlarına devam edecekleri branşları en doğru şekilde belirlerler”.

kirikkale-yetenegini-ariyor6.jpg

BAŞARILI OLANLAR MİLLİ TAKIMLARA TAVSİYE EDİLİR

“Yaklaşık 2-4 yıl sürecek olan branş eğitimleri bağlı bulunulan il özelinde spor kulüpleri bünyesinde devam eder. Öğrenciler bu süre zarfı içerisinde yatkın oldukları branşlarda özelleşirler. Performansa dayalı müsabakalara ve yarışmalara katılırlar. Bu aşamada öne çıkan ve başarılı olan öğrenciler milli takımlara ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerine tavsiye edilir, yeterli görülmeleri halinde spor hayatlarına bu seviyede devam etmeleri sağlanır” dedi.

kirikkale-yetenegini-ariyor8.jpg

Bu haber toplam 671 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.