30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun
Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkumandanlığındaki Türk ordusunun 30 Ağustos 1922'de zaferle neticelendirdiği Büyük Taarruz'un 99. Yılını kutluyoruz. Tarihi başarılarla dolu Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.KIRIKKALE’DE...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkumandanlığındaki Türk ordusunun 30 Ağustos 1922'de zaferle neticelendirdiği Büyük Taarruz'un 99. Yılını kutluyoruz. Tarihi başarılarla dolu Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

KIRIKKALE’DE BİR DİZİ ETKİNLİK

30 Ağustos Zafer Bayramı, 1922 yılında kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 99. Yılı bugün ülke genelinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğu gibi Kırıkkale’de de düzenlenecek törenlerle kutlanacak. 09.00’da Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Atatürk anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığının çelenk sunumu ile başlayacak olan Zafer Bayramı etkinlikleri Saat.09.30’da Kırıkkale Valiliğindeki Tebrikat töreni, saat.10.00’da Protokolün ve vatandaşların katılımı ile Fevzi Çakmak Caddesindeki geçit töreni ile devam edecek.  Saat.20.00’da ise MKE havuz başında kabul töreni yapılacak. Kırıkkale Valisi Yunus Sezer “Büyük Taarruzun 99. Yıl dönümü kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş savaşımızın tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum” ifadesini kullandı.

EN BÜYÜK KAHRAMANLIK DESTANI

Dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından biri Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharrebesi, 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlandı. Düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'u başlattı. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, muharebeyi yönetmek üzere Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile Afyon Kocatepe'ye geçti. 26 Ağustos'ta 04.30'da başlayan taarruzda Türk askeri birkaç saatte süngü hücumu yaparak Tınaztepe'yi kontrol altına aldı. Ardından Belentepe ve Kalecik Sivrisi düşman işgalinden kurtarıldı.

İlk gün 1. Ordu birlikleri Büyük Kaleciktepe'den Çiğiltepe'ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 27 Ağustos Pazar günü Afyonkarahisar, 8. Tümen tarafından kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos'ta da devam eden muharebede düşmanın 5. tümeni etkisiz kılındı. 29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasını kararlaştırdı ve planın 30 Ağustos'ta aksamadan uygulanması için önlemler alındı. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı'nda kazandığı en önemli zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında Zafertepe Çalköy'de birliklere taarruz emrini verdi. Onun bizzat yönettiği Dumlupınar'daki meydan muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş Deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti.

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos'ta zaferle noktalandı. Mustafa Kemal Paşa, zafer sonrası 1 Eylül'de Dumlupınar'da, Batı Cephesi'ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride, "Bütün arkadaşlarımın, Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!'' emrini verdi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 3 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.