BİK’TEN KIRIKKALE’DEKİ KURUMLARA UYARI

BİK’TEN KIRIKKALE’DEKİ KURUMLARA UYARI
 İnternet Editörü
Kırıkkale’de Resmi ve İhale İlanları’nı sosyal medya hesabında duyuran Kamu, Kurum ve Kuruluşlarını Basın İlan Kurumu takibe aldı. Basın İlan Kurumu Kırıkkale’de ki kamu, kurum ve kuruluşlarını ilansız ihale konusunda...

Kırıkkale’de Resmi ve İhale İlanları’nı sosyal medya hesabında duyuran Kamu, Kurum ve Kuruluşlarını Basın İlan Kurumu takibe aldı. Basın İlan Kurumu Kırıkkale’de ki kamu, kurum ve kuruluşlarını ilansız ihale konusunda uyardı. BİK Resmi ilanlarını sosyal medya hesaplarından yayınlayan Kırıkkale’nin Çerikli Belediyesi’ne uyarıda bulundu.

KAMU İHALE KANUNA AYKIRI

4734 sayılı Kamu İhale Kanununun temel ilkeler başlıklı 5’nci maddesinin 1’inci fıkrasında: “İdareler, bu kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur” ifadesine istinaden ve Basın İlan Kurumu’nca doğrudan temin usulü ile mal ve hizmetlerin bölünmemesi, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması adına ilanların Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılması gerektiği belirtildi.

KURUMLARI TAKİBE ALDI

Bu doğrultuda Basın İlan Kurumu kent genelinde faaliyet gösteren Kamu, Kurum ve Kuruluşlarına ‘Resmi ve İhale İlanları’nın yerel gazetelerde yayınlanması konusunda bilgilendirmişti. Buna rağmen ‘Resmi ve İhale İlanları’nı sosyal medya hesabında duyuran Kamu, Kurum ve Kuruluşlarını Basın İlan Kurumu takibe aldı. 7 Nisan’da kayıtlı taşınmaz mal satış ilanını sosyal medya hesaplarından duyuran Çerikli Belediye Başkanlığını, Basın İlan Kurumu yazılı olarak uyardı.

BELEDİYEDEN YAZILI AÇIKLAMA İSTEDİ

Basın İlan Kurumu tarafından Çerikli Belediye Başkanlığına gönderilen yazıda “Söz konusu ilanınız resmi ilan statüsünde olup bu konuyla alakalı yürütülen işletmelerde kayıtlı yazıda bahsi geçen mevzuatı hükümlerine hassasiyetle riayet edilmesi gerektiği hususunda Kırıkkale Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından bildirilmişti. Bu itibarla, Çerikli Belediye Başkanlığına ait resmi ilanların Ankara Şube Müdürlüğümüz aracılığıyla neşrettirilmesinin yasal zorunluluk olduğuna, bu yazımızın konusu resmi ilanların Şube Müdürlüklerimiz aracılığıyla neşrettirilmesi hususunda; gerekli özen ve hassasiyetinin gösterilmesine, öte yandan konuyla alakalı yapılacak işletmelere mesnet teşkil etmek üzere, yazılı açıklamanızın en geç 10 gün içerisinde Ankara Şube Müdürlüğümüze intikal ettirilmesini rica ederiz” ifadelerine yer verildi. Çerikli Belediyesinin ihale kurallarına uymayarak dar bir çerçevede kendice duyuru yapması firmalar tarafında da tepki ile karşılanıyor. İhaleden haberdar olmadıklarını belirten firmalar belediyenin uygulamasının devam etmesi halinde Cimer başta olmak üzere tüm resmi kurumlara belediyelere şeffaf ihale ortamı sağlamadığı için şikayet edeceklerini dile getiriyorlar.

Bu haber toplam 7 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.