“CUMHURİYETİN İLK ASRINA BAKIŞ” KONULU PANEL

“CUMHURİYETİN İLK ASRINA BAKIŞ” KONULU PANEL
 Muhabir
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi tarafından “Türkiye Yüzyılına Girerken Cumhuriyetin İlk Asrına Bakış” konulu panel düzenlendi.HABER: YELİZ ERDEMTÜM...

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi tarafından “Türkiye Yüzyılına Girerken Cumhuriyetin İlk Asrına Bakış” konulu panel düzenlendi.

TÜM MADDELERİ AÇIKLAYARAK

Yahya Kemal Salonunda gerçekleşen panelin konuşmacıları İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Budak ile Doç. Dr. Orhan Avcı, Çankırı Karatekin Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Cem Karakılıçtı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panelin ilk konuşmasını Prof. Dr. Ömer Budak yaptı. “Millî Mücadele’den Cumhuriyet’e Türkiye Jeopolitiği” konulu sunumunu dinleyenlerle paylaşan Prof. Dr. Ömer Budak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’de yapmış olduğu çalışmaları ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nın tüm maddelerini açıklayarak, “Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız bu günlerde öncelikle bu günleri bize yaşatan o yüce lider Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından kesitler vermemiz gerekmektedir. Biz bu dönemi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk ordusunda almış olduğu görev tarihinden itibaren değerlendirirsek bu konuyu daha iyi anlamış oluruz”dedi.

HAKLARINI ELDE ETMEYE ÇALIŞMIŞTIR

Doç. Dr. Orhan Avcı ise “İzmir İktisat Kongresi ve Atatürk” konulu sunumunu paylaştı. Doç. Dr. Orhan Avcı, “Cumhuriyetin 10. Yılı çok coşkulu şekilde marşlarla kutlanmış, 50. Yılı da 75. Yılı da ve 100. Yılı da. İktisat kongresi de öyle. Aslında bakacak olursanız İzmir İktisat Kongresi, isminden hareketle genel anlamının dışında perde arkasında başka türlü okuyacağımız bir anlamının olduğunu görüyoruz. Zaferle, barış anlaşmasının arasında toplanan İzmir iktisadi toplantısının yapılması Lozan’ın kesintiye uğradığı bir dönemde yapılmıştır. Lozan görüşmelerinin kesintisine sebep olan temeli iktisadi ve adli sebeplere dayalı olan kapitülasyonların Türkler tarafından kabul edilmemek istenmesidir. Lozan Görüşmelerinin kesilmesinin sebebi Türklerin kapitülasyonları tarihe gömmek istemesidir. Atatürk İzmir’de iktisat kongresini düşündüğünde Lozan Anlaşmasıyla bu kapitülasyonların kaldırılmasını istemiştir. İzmir İktisat Kongresi, Cumhuriyet döneminde izlenecek genel iktisat politikalarının başlıklarının belirlendiği ve genel anlayışı ifade ettiği gibi aynı zamanda Türkiye’nin zafer kazanmış bir memleket olarak, zaferi taçlandıracak eylem olarak iktisadi zafer kazanmak için yaptığı bir kongredir” ifadesini kullandı. Dr. Öğr. Üyesi Cem Karakılıç ise “Osmanlıdan Cumhuriyete Türk Kadını” konulu sunumunu paylaştı. Orta Asya’dan Cumhuriyete kadar kadının rollerinden ve haklarından bahsederken Cumhuriyet döneminde Türk kadınının birçok ülkeden daha önce bazı haklara sahip olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Cem Karakılıç, “Cumhuriyet döneminde ülkenin her yerinde Türk kadını haklar konusunda büyük bir mücadele içerisine girerek haklarını elde etmeye çalışmıştır. 1930’lu yıllarda birçok ülkeden daha önce Türk kadını seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur” dedi.

Bu haber toplam 12 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.