İlk yardım hayati önem taşır

İlk yardım hayati önem taşır
1-7 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik ve İlk Yardım haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş "İlk yardım kaza veya olayın durumuna göre hayati önem taşır" diye konuştu.İLAÇSIZ...

1-7 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik ve İlk Yardım haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş "İlk yardım kaza veya olayın durumuna göre hayati önem taşır" diye konuştu.

İLAÇSIZ UYGULAMA

Hafta ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş "Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamaya ilkyardım denilmektedir. İlk yardım kaza veya olayın durumuna göre hayati önem taşır. Yapılacak ilk müdahale kişinin hayatının kurtaracağı gibi yanlış yapılması yaralının durumunu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle müdahale mutlaka ilk yardım eğitimi almış birisi tarafından yapılmalıdır" ifadesini kullandı.

ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ

Dr. Ağırtaş "Ülkemizde ev, iş yada trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yada sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir. Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilkyardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi önemlidir" sözlerine yer verdi.

489 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

Düzenlenen eğitimler hakkında da bilgiler veren Dr. Ağırtaş "2020-2021 yılları içerisinde müdürlüğümüz Acil Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından toplumun ilkyardım bilgi-becerisini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 489 kişiye sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi verilmiştir. İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilmekte, uygulama yapacak kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının ise kişilere zarar vermemek olduğunu bilincinde hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Bu vesileyle 1-7 Mayıs Trafik ve İlkyardım Haftasını kutlar, bu haftanın tüm yıl boyunca dikkatimizi arttırarak kazasız, güvenli ve sağlıklı sürüşler sağlamamıza faydalı olmasını temenni ederim" dedi.  HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 6 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.