KOP Mali Destek protokolü imzalandı

KOP Mali Destek protokolü imzalandı
 İnternet Editörü
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Kırıkkale Valiliği arasında 2022 Yılı KOP Mali Destek Programları destek protokolü imzalandı. Valilik Konferans Salonunda düzenlenen imza töreninde konuşan Kırıkkale...

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Kırıkkale Valiliği arasında 2022 Yılı KOP Mali Destek Programları destek protokolü imzalandı. Valilik Konferans Salonunda düzenlenen imza töreninde konuşan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, kabul edilen projelerin Kırıkkale’ye büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

TARIM SEKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ BİR SEKTÖRDÜR

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, “Doğru projelerin yürütüldüğü şehirlerin çağı yakalamakta emsallerinin önüne geçtiği yadsınamaz bir gerçek. Bu öncelikle proje kültürü oluşturabilmekle mümkün. Biz de ilimiz olarak proje kültürümüzü, proje kapasitemizi her geçen gün artırmaya çalışıyoruz. Tarım sektörü çok önemli bir sektördür. Ülkemizin önemli tarım bölgelerinden bir tanesi de Kırıkkale’dir. Her ne kadar sulama alanlarımız emsallerinin altında ise de, bunu artırmak üzere elimizden gelen bütün kapasitemizle bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Bunu da KOP’la beraber çalıştığımız küçük ve orta ölçekli sulama projelerimizle inşallah daha da geliştireceğiz. Tarımsal üretim herkesin farkında olduğu gibi her geçen gün daha büyük bir değer kazanmakta. İnsanlığı doyurmak, sağlıklı beslenmelerini sağlamak çok kıymetli. Son yıllarda bunun kıymetinin arttığını görüyoruz. Tarımın bir zenginleşme vesilesi olduğunu dünyadaki gelişmeler bize ispatlıyor.

KIRIKKALE ÜLKEMİZİN NADİDE ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLACAK

Kaynakların akılcı ve stratejik yatırımlara dönüştürülmesi ve küresel ölçekte rekabet gücünün artırılması çok önemli bir gelişme oldu. İllerdeki yatırımların gerektirdiği araştırma, planlama, programlama, projelendirme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetlerinin yerine getirilmesi suretiyle bölgelerinin kalkınmasını hızlandırmak üzere faaliyete geçirilmiş olan Bölge Kalkınma İdareleri ve Kalkınma Ajansları, bölgelerin potansiyellerini ve rekabet gücünü ortaya koyan çalışmalar yürütmekte ve bölgenin refah düzeyini artırmak üzere gayretlerde bulunmaktadırlar. Projelerimizin KOP Başkanlığının destekleriyle, Bakanlığımızın teveccühleriyle müşahhas hale geliyor oluşu beni ziyadesiyle memnun ediyor. Çünkü Kırıkkale bir Cumhuriyet Şehri, potansiyeli olan bir şehir, genç bir şehir ve yakın gelecekte ülkemizin nadide şehirlerinden bir tanesi olacağına da inancım tam. Hayata geçirilen her bir projemiz gelişmişlik hedefine adım adım yaklaşan büyük Türkiye için büyük bir önem arz etmektedir. KOP Başkanlığımız şu ana kadar 102 adet projemize destek verdi. Geçen seneki proje kapasitemizden bahsedecek olursak, KOP İdaresinin 217 Bin TL proje desteği oldu. Ama bu sene 14 Milyon 110 Bin TL desteği oldu. Burada çalışma arkadaşlarımız, il müdürlerimiz, kaymakamlarımız, il ve ilçelerimizin, merkez teşkilatlarımızın koordineli çalışmasına borçluyuz. İçinde bulunduğumuz 2022 yılında KOP İdaremiz vasıtasıyla 6 projeye destek sağlanıyor.  Değerli desteklerinden dolayı idaremiz başkanlığına ve bakanlığımıza müteşekkir olduğumuzu ilimiz adına belirtmek istiyorum. Projelerimizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

KIRIKKALE’YE HAYIRLI OLSUN

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin de “İdaremizin görevleri arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre ‘Mevcut Proje ve Programlarla mükerrerlik oluşturmayacak, yenilikçi destek programları tasarlamak ve uygulamak’ hükmü bulunmakta. Bu çerçevede bölgenizle alakalı yapmış olduğumuz görüşmeler, çalışmalar neticesinde bölgenizin kalkınmasına, bölgeler arası gelişmişlik farkını en aza indirebilecek, aynı zamanda insanlarımızın hayat standardını yükseltecek projeleri bölgenizden talep ettik ve idaremize geldi; bunları ilgili uzman ekiplerimiz tarafından değerlendirerek bakanlığımıza arz ettik. Bu yıl için 2022 yılı itibariyle 6 adet proje desteği uygun görüldü. Toplamda 14 Milyon 110 Bin TL' lik destek Sayın Bakanımız Mustafa Varank’ın onayıyla tahsis edilmiş oldu. Bu projelerin hazırlamasında büyük emeği olan; İl Müdürlerimizi ve birimlerimizi çok güzel bir şekilde koordine ederek bize güzel projeler gelmesinde büyük gayret sarf eden Valimiz Sayın Bülent Tekbıyıkoğlu’na da teşekkür ediyorum. Desteklenen projelerin Kırıkkale ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DESTEKLENEN PROJELER

Konuşmaların ardından Vali Tekbıyıkoğlu ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Şahin tarafından protokol imzaladı. İmzalanan protokol kapsamında; “Delice-Çongar Köyü Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi, KOP İle Dinek Dağında Organik Arıcılık Projesi, KOP İle Hayvanlarım Mutlu, Ben Umutlu 2. Etap Projesi, Koyunum Çadıra Giriyor İlçemde Hayvancılık Artıyor Projesi, KOP İle Yaz Seraları Gelişiyor Projesi ve KOP İle Meralarımız Sıvat ve Gölgelikle Refaha Kavuşuyor Projesi” desteklenmiş oldu.

Bu haber toplam 4 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.