Özel çocuklara özel materyaller

Özel çocuklara özel materyaller
Özel Çocuklara Özel Materyaller" projesi kapsamında gönderilen eğitim materyalleri Kırıkkale'deki öğrencilere ulaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığınca özel çocukların hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu...

Özel Çocuklara Özel Materyaller" projesi kapsamında gönderilen eğitim materyalleri Kırıkkale'deki öğrencilere ulaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığınca özel çocukların hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eşit eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri amacıyla 2018'de başlatılan "Özel Çocuklara Özel Materyaller" projesi kapsamında yedi bölgeye, yedi tır özel eğitim materyali gönderilmişti.

ÖZEL MATERYALLER ÜRETİLDİ

Proje kapsamında hazırlanan ve Kırıkkale'ye gönderilen materyaller oluşturulan komisyon tarafından teslim alınarak ilgili okullardaki öğrencilere ulaştırılarak kullanılmaya başlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından "Özel Çocuklara Özel Materyaller"  üretimini gerçekleştirmek amacıyla ilk olarak 2018 yılında bir çalışma başlatılarak hayata geçirildi. Yurt genelinde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okulların bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklar için materyaller üretildi. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi daha birçok alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlandı.

ÖZEL EĞİTİM ALANINDA BİR İLK

Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşıyor. Öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirilmesi hedeflenen bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyaller temel alındı. Üretilen materyallerin tasarımları ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapıldı. 100 farklı çeşit olmak üzere binlerce materyal seti hazırlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle, "7 tır ile 7 Bölgeye Özel Eğitim Materyalleri" programı kapsamında özel çocuklara materyaller ulaştırıldı.

10 OKULA ULAŞTIRILARAK ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNE SUNULDU

Kırıkkale'ye de gelen özel eğitim materyalleri oluşturulan komisyonda görev alan öğretmenler, Bennur Özdemir, Tuncay Kılınç ve Ayşe Oktay tarafından koordine edilerek özel eğitim öğrencilerin bulunduğu merkez ve ilçelerdeki 10 okula ulaştırılarak öğrencilerin hizmetine sunuldu. Millî Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, teslim alınarak okullara ulaştırılan eğitim materyallerinin öğrencilerin eğitimine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Hayata geçirilen proje ile öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin daha da zenginleştirildiğini belirten Tüfekçi, "Özel öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları materyaller, kavram, okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi alanlardaki becerilerin kazandırılmasının yanı sıra örüntü küpleri, el kuklaları, kavram kartları, geometri tahtası, dört işlem çarkı, renkli sıralama çubukları ile ahşap geometrik dörtlü yapboz seti, oyun setleri, işaret ve işlem setleri gibi daha birçok araçlar öğrencilere önemli kazanımlar sağlayacaktır." dedi. HABER: Niyazi Yüksel

Bu haber toplam 21 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.