Peygamberimiz ve Vefa Toplumu

Peygamberimiz ve Vefa Toplumu
Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar 2021 Mevlidi Nebi Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunarak düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi. İl Müftüsü Yaşar, bu yıl Mevlid-i Nebi Haftasının ana temasının ‘Peygamberimiz...

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar 2021 Mevlidi Nebi Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunarak düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi. İl Müftüsü Yaşar, bu yıl Mevlid-i Nebi Haftasının ana temasının ‘Peygamberimiz ve Vefa Toplumu’ oluşturduğunu söyledi.

VEFA AHLAKÎ BİR ERDEMDİR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar “Öteden beri özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul eden Başkanlığımız, açılışı 18 Ekim 2021 Pazartesi günü yapılacak olan Mevlid-i Nebi Haftası'nda "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" konusunun ele alınmasını kararlaştırmıştır. Salgın hastalıkla mücadele dikkate alınarak ve alınan tedbirlere riayet edilerek hafta boyunca çeşitli mecralarda gerçekleştirilecek etkinlikler vasıtasıyla Hz. Peygamber'in örnekliği çerçevesinde vefa konusuna dikkat çekilecektir. Vefa kavramı, Yüce Kitabımız Kur'an'da önemle üzerinde durulan ahlakî bir erdemdir. Kur'an-ı Kerim, gerek insanın kendisini yaratan Allah'a verdiği söze gerekse diğer insanlarla sosyal ilişkilerinde sadakat anlamında değişik vesilelerle ahde vefa veya kısaca vefa ilkesine vurgu yapmıştır. Bu bağlamda yaratıcısıyla kulları arasındaki bir ahidleşmeden bahsedilmiş (Yâsîn 36/60) ve Allah adına verilen ahdin bozulmaması istenmiştir (Nahl 16/91). Allah'la yaptıkları muahedeye sadık kalanlara büyük mükâfat vaad edilmiş (Feth 48/10), ahdini yerine getirmeyenler bozguncu olarak nitelendirilmiştir (Bakara 2/27). Allah'a karşı ahidlerini hiçe sayanların ahirette hiçbir nasibi olmayacağı haber verilmiştir (Al-i İmrân 3/77). Alide vefa imanla birlikte zikredilerek onun imanın ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanmış, sözlerin sorumluluk gerektirdiği ifade edilerek, müminlerden akitlerinde verdikleri sözlere titizlikle uymaları istenmiştir (İsrâ 17/34; Mâide 5/1, 7). Olgun müminlerin vasıfları sayılırken, onların ahde vefa gösterme özelliklerine işaret edilmiştir (Müminûn 23/8; Meâric 70/32).

ZİRA VEFA, MÜMİN AHLAKININ BİR GEREĞİDİR

“Hz. Peygamberin hayatında, tüm peygamberlerin her birine ayrı ayrı vefa duyması, kendisinden binlerce yıl sonra yaşayacak ümmeti için vefa göstermesi, zorla çıkarıldığı memleketine, hayvanlara, dağa, taşa duyarlı olması gibi nice vefa örneklerine hayranlıkla tanık oluruz. Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.s) ümmet olma şerefine nail olan mümin de vefalıdır, vefalı olmak zorundadır. Zira vefa, mümin ahlakının bir gereğidir. Mümin için vefaların en yücesi hiç şüphesiz kendisini eşref-i mahlûkat olarak yaratan Yüce Rabbine karşı göstereceği vefadır. İnsanın Mevlâsını tanıması, O'na iman etmesi, O'na karşı kulluk vazifesini yerine getirmesi en büyük vefakârlık; Rabbini inkâr etmesi, O'nun yüceliğini tanımaması ve O'na ubudiyetten imtina etmesi ise en büyük nankörlüktür. Unutulmamalıdır ki insan, "Elest Bezmi"nde Cenab-ı Hakka, iman ve kulluk sözü vermiştir. Dolayısıyla Allah katında gerçek vefa, O'na verilen sözü unutmamak, ne pahasına olursa olsun bu ahde ve misaka sadakat göstermektir. Rabbine karşı vefayı kuşanan insan, O'nun kullarına karşı da kadirşinas olacaktır. Anne-babasına, eş ve çocuklarına, akraba ve dostlarına, imtihan için gelip geçtiği dünyaya karşı göstereceği her türlü vefasızlığın, Allah'a beslediği vefa duygusuna halel getireceğini bilir. Günümüzde maalesef ahlakî değerler ciddi bir şekilde yara almış, adeta hayatın dışına itilmiştir. Ahlak ve medeniyet krizinin yaşandığı ve değerlerin yozlaştığı modern zamanlarda, vefa duygusu da bu durumdan nasibini almıştır. Zira vefasızlık kol gezmektedir günümüz dünyasında ve insanında. En başta da bu vefasızlık, Yüce Yaratıcı'ya karşı kulluk görevinin ihmal edilmesinde kendisini göstermektedir. Cenab-ı Hakka karşı vefasızlık yaygınlaşınca, yalnızlığa terk edilen anne babalara, eşlere, çocuklara her geçen gün üzülerek şahit olunmaktadır. Sözün insana bir sorumluluk yüklediği gerçeği göz ardı edilerek sadık kalınmayan nice söz ve yeminlerle ahde vefa duygusu zayıflamaktadır”.

TOPLUMUN TEMEL DİNAMİKLERİ

Bugün Yüce Rabbimizle aramızdaki ahdimizi hatırlamaya, tüm insanlık ve kâinatla olan vefa sözleşmemizi yenilemeye ihtiyaç vardır. Değerler sisteminin altüst olduğu dünyamızda, "insanlık için en hayırlı ümmet" iltifatına mazhar olan biz müminler, vefayı en üst seviyede yaşayan ve temsil eden, vefa insanı ve muallimi Hz. Peygamberin rehberliğinde vefa toplumunu yeniden inşa etmek ve insanlık ailesine sunmakla mükellefız.Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle, Peygamberimiz (s.a.s)'i daha iyi tanımak/tanıtmak, anlamak/anlatmak, hayatımızı onunla anlamlandırmak ve onun sevgisini canlı tutmak, içinde yaşadığımız çağda unutulmaya yüz tutan vefa konusunu insanımızın gündemine taşıyarak toplumsal bir bilinç oluşmasına katkı sağlamak, Peygamber Efendimizin inşa ettiği vefa toplumunun temel dinamiklerini ortaya koymak, Hz. Peygamber'in hayatından vefa konusundaki örneklere güçlü bir şekilde vurgu yapmak,vefa, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının yaygınlaşmasına ve dini duyarlılığımızın canlı tutulmasına katkı sağlamak gayesiyle İlimiz Müftülüğü tarafından "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" teması merkeze alınarak, salgınla mücadelede uyulması gerekli tedbirler göz önünde bulundurularak aşağıdaki Mevlid-i Nebi Haftası faaliyetleri tertip edilmiştir”.

KIRIKKALE’DE DÜZENLENECEK PROGRAMLAR

17 Ekim 2021 Pazar günü Merkez Nur Camii'nde cami görevlilerince "Mevlit Kandili Özel Programı" gerçekleştirilecektir. 21 Ekim 2021 Perşembe günü öğle namazından önce Nur Camii'nde cami görevlilerince Mevlit programı, diğer camilerimizde ise Kur'an-ı Kerim tilaveti programı gerçekleştirilecek, hafta münasebetiyle okunan hatimlerin duası yapılacaktır. 22 Ekim 2021 Cuma günü öğreticiler ve kursiyerlerin katılımlarıyla Tüm Kur'an kurslarında Kur'an tilavet edilecek, aynı tarihte saat 14.00'te Nur Camii'nde gerçekleştirilecek "Kadınlara Yönelik Hatim ve Dua Programında okunan hatimlerin duası yapılacaktır. Hafta boyunca verilecek vaazlarda ağırlıklı olarak "Vefakar Bir İnsan Modeli Olarak Sevgili Peygamberimiz, Pazartesi günü Çağımızın Unutulan Değeri Vefa, Hz. Peygamberin Dilinden Vefa, Kulun En Büyük Vefası Yüce Yaratana, Kur'an'da Vefa" konularına ağırlıklı işlenecektir. 21 Ekim 2021 Perşembe günü İlimizde yerel yayın yapan Radyo 71'de Vaiz Osman KURGUN, Radyo Anadolu Fm'de Vaiz Tahir Kıymaz tarafından "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" konulu sohbet programı gerçekleştirilecektir. Kredi ve Yurtlar Kurumu kız öğrenci yurtlarında 19 Ekim 2021 tarihinde, erkek öğrenci yurtlarında ise 20 Ekim 2021 tarihinde Müftülük personelince haftanın teması çerçevesinde sohbet programları yapılacaktır. "Peygamberimiz ve Vefa" konusu merkeze alınarak Cezaevi Vaizi Ahmet Dalaz tarafından çekimi yapılan video kaydı 18 Ekim 2021 tarihi itibari ile Müftülük sosyal medya hesapları vasıtasıyla din görevlileri ve vatandaşlarımızın istifadesine sunulacaktır. Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Resim ve Şiir Yarışması, Ahilik ve Helal Bilinci Resim ve Kısa Film/ Video yarışması ve Mevlid-i Nebi Haftası Kırk Hadis Ezberleme ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere 18 Ekim 2021 tarihinde ödülleri verilecektir. Tüm vatandaşlarımızı maske, mesafe, hijyen başta olmak üzere salgınla mücadele kapsamında alınması gerekli tedbirlere riayet ederek 17 Ekim 2021 Pazar günü akşam ile yatsı namazı arasında Merkez Nur Camii'nde gerçekleştirilecek Mevlid Kandili Özel Programına davet ediyorum. Bu vesileyle aziz milletimizin ve âlem-i islam'ın mevlid gecesini tebrik ediyor, Mevlid-i Nebi'nin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmeye vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum” dedi. HABER: Niyazi Yüksel

Bu haber toplam 15 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.