VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN ARKASINDAYIZ

VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN ARKASINDAYIZ
Milletvekili Öztürk’ten MKE A.Ş. Genel Müdürü Akdere’ye ziyaretMHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin Akdere’yi ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretle ilgili değerlendirmede...

Milletvekili Öztürk’ten MKE A.Ş. Genel Müdürü Akdere’ye ziyaret

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin Akdere’yi ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretle ilgili değerlendirmede bulunan Milletvekili Öztürk “Biz her zaman Kırıkkale’nin MKE’nin ve çalışanların haklarını savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Verdiğimiz her sözünde sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.

MKE A.Ş KÜÇÜLMEYECEK AKSİNE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEKTİR

Gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk “Bugün MKE Genel Müdürü Sayın Yasin Akdere Bey’i ziyaret edip istişarelerde bulunduk. ​Son günlerde kamuoyunda maalesef gerçekle alakası olmayan bazı söylentiler dolaşmaktadır. MKE A.Ş kuruluş yasası Makine ve Kimya Kurumunun ülkemizde ve dünyada hak ettiği yere ulaşması ile çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışması için çıkarılmış bir yasadır. ​Ben bu yasanın imza sahibi olarak gerçekleri sizlere birinci ağızdan açıklamak istiyorum. ​Bu kanun çıkarken biz sizlere bazı sözler verdik. Bu sözlerimizi tavizsiz yerine getirdik. Bu sözlerimiz şunlardı, 1- MKE A.Ş kamu şirketi olarak kalacaktır. 2- MKE A.Ş asla özelleştirilmeyecektir. 3- MKE A.Ş’de çalışanlar daimi kamu işçisi olarak çalışmaya devam edeceklerdir. Bundan sonra işe girenlerde bu şekilde olacaktır. 4- MKE A.Ş’de çalışanların ücretlerinde Kamu Toplu Sözleşmeleri dışında ücret iyileştirilmesi yapılacaktır. 5- MKE A.Ş küçülmeyecek aksine büyümeye devam edecektir” ifadesini kullandı.

YASA İLE GÜVENCE ALTINA ALINMIŞTIR

Milletvekili Öztürk “Biz bütün bu sözlerimizi yerine getirdik ve yerine getirmeye devam edeceğiz. MKE A.Ş’de çalışanların ve Makine ve Kimya’nın güvencesi biziz.  Bu sözümüzü de yasal güvence altına aldık. MKE A.Ş bir kamu şirketidir. Bunun kamu şirketi olarak devam etmesini yasada kesin güvence altına alınmıştır. 7330 sayılı Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun ile yapılandırılan MKE A.Ş’de, sermayesinin tamamı ve yönetimi Devlete ait olan bir Kamu Şirketi olarak yasada yer almıştır. Sermayesi Hazine’nin ve yönetimi Milli Savunma Bakanlığınındır. MKE A.Ş’nin kamu şirketi olması iki bakanlığımızın güvencesi altına alınmıştır. MKE A.Ş asla özelleştirilmeyecektir. Verdiğimiz önerge ve Yasa teklifiyle özelleştirilme kapsamından çıkardık. Kanun’un 8 maddesi 5 fıkrası “Şirket, şirketin hisseleri ve bağlı ortaklıkları satış, kiralama, işletme hakkının devri ve/veya sair başka tasarruflar yoluyla yerli veya yabancı özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerine devre konu edilemez.” Hükmü ile de 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamından çıkarıldı”.

BU DÜZENLEME İLE YILLARDIR SÖYLENEN ÖZELLEŞTİRME SÖYLENTİLERİ SONA ERDİRİLMİŞTİR

“7330 sayılı Kanun ile işçi arkadaşlarımızın Daimi Kamu İşçilik hakları, mevcut iş sözleşmeleri ile birlikte MKE A.Ş.de güvence altına alınmıştır. MKE A.Ş’nin de Kamu Şirketi olması hasebiyle, Şirkette çalışan işçi arkadaşlarımızın mali, sosyal ve özlük hakları, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü ile belirlenmiş olup onların Daimi Kamu İşçisi statüsü ile hak ve menfaatlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Asla olmayacaktır. İşçi arkadaşlarımız bundan sonra da kamu işçisi olarak toplu sözleşmelerini yapacaklar ve devlet ikramiyesi almaya devam edeceklerdir. Yine söz verdiğimiz gibi Kamu Toplu iş sözleşmeleri imzalanmasının hemen akabinde MKE Anonim Şirketi Yönetim Kurulu, işçilerimizin ücretlerinin ve sosyal haklarının iyileştirilmesi amacı ile Kamu Toplu İş Sözleşmesinde yapılan %12+%5’lik artışlara ek olarak 15 Eylül 2021’den itibaren geçerli olmak üzere saatlik ücretlere 1 lira 70 Kuruş ilave ücret artışı yapmıştır. Bu yapılan iyileştirme ile yılbaşından bu yana MKE A.Ş’de çalışan arkadaşlarımızın ücretlerinde toplamda yüzde 25,09’luk artış meydana gelmiştir. İşçi ve memur ayırımı yapılmaksızın çalışanlarımızın gündelik harcırahları konaklama hariç 47 TL’den 115 TL’ye yükseltilmiştir. Bu iyileştirilmeler yine söz verdiğimiz gibi devam edecektir. Bizde takipçisi olacağız”.

BİZ GERÇEKLERİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

“MKE A.Ş küçülmeyecektir. Yine yatırım yapmaya ve işçi almaya devam edecektir. Özellikle son zamanlarda değişik sebeplerle Makine ve Kimya’dan ayrılanların yerleri öncelikle doldurulacaktır. Girişimlerimiz sonucunda, ayrılanların yerine alınacak olan elemanlar, özellikle Kırıkkale’den tercih edilecek olup, Meslek Lisesi ve Teknik Lise mezunları iş imkanına kavuşacaktır. Kamuoyuna şunu özellikle ifade etmek isterim ki muhalefet ve bir takım sol unsurlar yalan ve yanlış iftiralarla işçi arkadaşlarımızı provoke ederek Kırıkkale den göndermeye çalışmaktadırlar. Bunlara asla itibar etmeyiniz. MKE de bizim Kırıkkale de bizimdir. Biz MKE’de çalışan herkesin daimi kamu işçisi olarak çalışmasına kefiliz. Yeni işe alınacak arkadaşlarda sendikalı, Kamu Toplu sözleşmesine sahip daimi kamu işçisi olacaklardır. Değişik sebeplerle gitmek için dilekçe veren arkadaşlarımız şunu bilsinler ki MSB işçi açığı olan yerlere teklif sunmaktadır. Bu tekliflerin içinde Ankara ve Kırıkkale maalesef dolu olduğu için yoktur. Bizim tavsiyemiz tüm işçilerimizin MKE’de çalışmaya devam etmesi, ailelerini ve kendilerini düşünmeleridir. Ben buradan bütün çalışanlarımıza sesleniyorum. İşçi arkadaşlarımız söylentilere kulak asmasınlar. Yol yakınken dilekçelerini geri çekerek kurumlarında daimi kamu işçisi olarak iyileştirilmiş ücretler ile çalışmaya devam etsinler. Biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.  Çalışanlarımıza yalan ve yanlış bilgiler aktaran, kafalarını karıştıran muhalefet bu söylediklerinden kesinlikle utanacaktır. Biz her zaman Kırıkkale’nin MKE’nin ve çalışanların haklarını savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Verdiğimiz her sözünde sonuna kadar arkasındayız” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 5 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.