Yeni adli yıla moral bozukluğu ile giriyoruz

Yeni adli yıla moral bozukluğu ile giriyoruz
20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi ve 2021-2022 adli yıl başladı. Yeni adli yıl dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Talat Apaydın “2021-2022 adli yılına, maalesef bir buçuk yıldır mücadele...

20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi ve 2021-2022 adli yıl başladı. Yeni adli yıl dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Talat Apaydın “2021-2022 adli yılına, maalesef bir buçuk yıldır mücadele ettiğimiz pandeminin yanısıra, kısa süre önce yaşadığımız yangın ve sel felaketlerinin yarattığı moral bozukluğu ile  giriyoruz” diye konuştu.

SALGINLA MÜCADELEDE AŞININ ÖNEMİ BÜYÜK

Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Talat Apaydın yeni adli yıl dolayısıyla yaptığı açıklamasında “Yaşanan felaketler ile doğaya gereken özeni göstermediğimiz müddetçe doğanın gücü karşısında çaresiz kalındığı gerçeği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Pandemide yaşadığımız tecrübeler aşının salgınla mücadeledeki önemini göstermiştir. Tüm vatandaşlarımızdan bu konuda hassasiyet göstermelerini aşılarını bir an önce yaptırmalarını bekliyoruz. Gerek pandemide gerekse yangın ve sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Aziz Türk Milleti’ne başsağlığı diliyoruz” ifadesini kullandı.

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI

Başkan Apaydın “Mesleki sorunlarımızı sıralamak yerine tespit ettiğimiz sorunları ve çözüm önerilerini etkili platformlarda dile getirmeye devam edeceğiz. Bağımsız ve tarafsız yargı hukuk devleti ve demokrasinin en önemli unsurudur. Avukatlık Kanunu’nun 1. Maddesinde yer alan “yargının kurucu unsuru olan avukat, bağımsız savunmayı temsil eder”  Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddeleri ile düzenlenen “hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak” görevi barolara meslek örgütü olmasının yanı sıra, çağdaş demokratik hukuk devletinin tüm organlarıyla hakim kılınması için çok önemli bir görev yüklemektedir”.

HUKUK MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ

Apaydın “Geçtiğimiz adli yıl içerisinde meslektaşlarımıza yapılan çirkin saldırıları kınıyoruz. Bu saldırıların hak arama özgürlüğü ve savunmanın kutsallığı değerlerine yapılmış olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz. Barolar, avukatın müvekkiline ve her türlü otoriteye karşı bağımsızlığının koruyucusu, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin, adil yargılanma hakkının, hak arama özgürlüğünün teminatı ve savunucusudur. Kırıkkale Barosu olarak anayasamızdan ve kanunumuzdan aldığımız sorumluluğumuzun bilinci ile adalet, insan hakları ve hukuk devleti ilkelerini esas alarak, meslektaşlıktan başka hiçbir payda arayışına girmeden hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Kırıkkale Barosu olarak tüm komisyonlarımız ile halkımızın ve meslektaşlarımızın adalet arayışında yanlarında olmaya devam edeceğiz. Kendisini hak ve adalet yoluna adamış avukat, hakim, savcı meslektaşlarımız, adliye, baro ve avukatlık ofisi çalışanlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın adli yılını kutluyoruz” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 4 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.