20.2 C
Kırıkkale
08/08/2022
Sağlık

KIRIKKALE ALTIN BEBEK DOSTU İL

 

Emzirme haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “2014 yılı itibari ile ilimiz Altın Bebek Dostu İl unvanını kazanmıştır. İlimizde 91 Aile Sağlığı Merkezlerimiz ve hastanelerimiz Bebek Dostu Unvanı almış olup, anne ve anne adaylarına eğitimli personeller tarafından emzirme danışmanlığı yapılmaktadır” diye konuştu.

 

ANNE SÜTÜ BEBEĞE EN BÜYÜK ARMAĞANDIR

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından 1-7 Ağustos tarihleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Emzirme Haftası” olarak kabul edilmekte ve bu kapsamda çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Anne sütü ile beslenme bebeğin en doğal hakkı olup, bebeğe annesi tarafından verilebilecek en iyi armağandır. Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin annenin kendi sütüdür. Emzirme doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. Emzirmeye ne kadar erken başlanır ise süt üretimi o kadar verimli ve kaliteli olmaktadır.  Sütün bol ve uzun süre gelebilmesi için sık sık ve bebek her istediğinde emzirilmeli, bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6 aydan sonra ek gıdalara başlanmalı ve emzirmeye 2 yıl veya daha uzun süre devam edilmelidir” ifadesini kullandı.

 

 

EMZİRME DANIŞMANLIĞI YAPILMAKTADIR

Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünden üstün olmadığına vurgu yapan Dr. Ağırtaş “Anne sütü bebekleri enfeksiyonlara karşı koruduğu gibi, anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, zatürre, ishal daha az görülmektedir. Ayrıca anne sütü bebeğin ilk aşısı olmakla beraber kolay sindirilir ve Her zaman, her yerde kullanıma hazırdır. 2014 yılı itibari ile ilimiz Altın Bebek Dostu İl unvanını kazanmıştır. İlimizde 91 Aile Sağlığı Merkezlerimiz, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi ve Özel Yaşam Hastanesi Bebek Dostu Unvanı almış olup, anne ve anne adaylarına eğitimli personeller tarafından emzirme danışmanlığı yapılmaktadır” diye konuştu.

 

LAKTASYON POLİKLİNİKLERİ KURULDU

Dr. Ağırtaş “Müdürlük olarak ilimizde faaliyet gösteren hastaneler, İl ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile hekimliği birimlerinde çalışan tüm sağlık personele güncel bilgiler doğrultusunda Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı konusunda hizmet içi eğitimler verilmektedir. 2022 yılı içerisinde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ve Kırıkkale Üniversite Hastanesinde kurulmuş olan Laktasyon Polikliniklerimizde, anne ve anne adaylarına anne sütünün önemi, emzirme teknikleri, emzirmede yaşanan sorunlarla nasıl baş edileceği gibi birçok konu hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Mobil aşı ekiplerinden yoğun mesai

Yenigün Gazetesi

Koronavirüs Haberi Asılsız Çıktı

yonetici

YİH’e Endovizyon cihazı

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x