Yaşlılarımızı ele muhtaç etmeyelim

Yaşlılarımızı ele muhtaç etmeyelim
 Yazı İşleri Müdürü
Yaşlılar haftası ve Çanakkale Şehitlerini anma günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, bir taraftan emeklilerin beklentilerini sıraladı, diğer taraftan yaşlıların öneminden...

Yaşlılar haftası ve Çanakkale Şehitlerini anma günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, bir taraftan emeklilerin beklentilerini sıraladı, diğer taraftan yaşlıların öneminden bahsetti. Emekliler Derneği Başkanı Aytekin “Yaşlılık yalnızlık olarak görülmemelidir. Bu konuda Devletimize ve aile bireylerine büyük sorumluluk düşmektedir” diye konuştu.

SAYGI VE KATKIYI ESİRGEMEMELİYİZ

Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıktıkça yorgunlukları artar nefesleri daralır,ama görüş acıları genişler kimileri yaşlıları hazan yapraklarına benzetse de yaşlılar dolgun başaklar gibidir başları hep eğik görülürler bu eğiklik olgun ve dolgun olmalarından kaynaklanır. 18 - 24 Mart ta yaşlılarımızı ve Çanakkale Şehitlerimizi unutmadık unutmayacağız da. Yaşlılar haftası ve Çanakkale şehitlerimizi Anma haftası olması nedeniyle bu hafta bizim için büyük önem arz etmektedir. Yaşlılık yalnızlık olarak görülmemelidir. Bu konuda Devletimize ve aile bireylerine büyük sorumluluk düşmektedir. Büyük anne ve büyük Babamızın en kutsal değerler olduğunu nesiller boyu yaşatmalıyız. Hepimizin yaşlanacağı gerçeğini asla unutmamalı yaşlılara Daha fazla sahip çıkmalıyız. Bu yönüyle devletimizin 65 Yaş ve üzeri yaşlılarımıza hak ettikleri saygıyı ve katkıyı esirgememeliyiz” ifadesini kullandı.

YAŞLILIK AYLIĞI İHTİYAÇLARI KARŞILAMAKTAN UZAK

Başkan Aytekin “65 yaş aylığının insanca ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede yükseltilmesi gerekmektedir. Yaşlılarımıza pozitif ayrımcılık getirilmesine rağmen yaşlılara ödenen yaşlılık aylığı ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalmıştır. 65 yaş üzeri Yaşlılarımıza kanunla tanınmış olan ücretsiz ulaşım hakkı yeterince uygulanmamaktadır. Bu sorunun çözümü konusunda Hükümetimize ve Belediyelere büyük sorumluluk düşmektedir. Yaşlılık haftasının aynı zamanda her bireyin bir gün yaşlanacağı ve benzer sorunlarla karşılaşacağı gerçeği dikkate alınarak (Empati haftası olarak kutlanması sağlanmalıdır” diye konuştu.

İŞTE EMEKLİLERİN BEKLENTİLERİ

Yaşlılar ve emeklilerin hükümetten beklentilerini sıralayan Başkan Aytekin “Emekliye verilen zamların yüzdeli değil seyyanen verilmesi. Hastane katkı paylarının ve ilaç katkı paylarının kaldırılması. Eksik kalan intibak yasasının yeniden gözden geçirilmesi ve en kısa zamanda hayata geçirilmesi. Bayramlarda verilen ikramiyelerin asgari ücret seviyesinde olması. Vergi iadesi karşılığı ek ödeme oranının yüzde 9 seviyesine getirilmesini. Emeklilere de sendika hakkı tanınmalı. Emekliye pozitif ayrımcılık yerli yerine uygulanmalı. Promosyon oranlarının yükseltilmesi. Yaşlılar haftasını kutlarken yaşlılara toplumun ortak değeri olarak sahip çıkılmalıdır. Dernek olarak Türk milletinin var olduğunun ispatı olan Çanakkale şehitlerimizi anıyoruz ve zaferimizi de kutluyoruz” dedi.

Bu haber toplam 2 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.