Sulu Mağara Turist Ağırlamaya Başladı

Sulu Mağara Turist Ağırlamaya Başladı
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer'in girişimleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan Keskin ilçesindeki Sulu Mağara'ya turistler gelmeye başladı.

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer'in girişimleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan Keskin ilçesindeki Sulu Mağara'ya turistler gelmeye başladı.

ZİYARETÇİ AKINI

Bir süre önce Vali Yunus Sezer; Kültür ve Turizm Müdürlüğünce restorasyon çalışmalarına başlanılan Sulu Mağara'da incelemelerde bulunmuştu.

Keskin ilçesinde 3 kattan oluşan, 285 metre uzunluğunda ve eski dönemde Kurşun Madeni Ocağı olarak kullanılan Sulu Mağaranın turizme kazandırılması için Kırıkkale Valiliği tarafından çalışma başlatılmış ve son aşamaya gelindi.

Sezer'in girişimleri sonucu restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan Sulu Mağara'ya turistler ilgi göstermeye başladı. Yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Sulu Mağara'ya gezi turları da uğramayı ihmal etmiyor.

HAFTA SONLARI DA AÇIK

Restorasyon sonrası muhteşem bir görüntüye bürünen sulu mağaranın henüz tanıtım faaliyetleri başlamadan turist akınına uğraması Keskinliler açısından memnuniyetle karşılandı.. Edinilen bilgilere göre mağaranın hafta sonları dahil saat 08.00 - 17.00 arası açık olduğu öğrenildi.

SULU MAĞARA HAKKINDA

Sulu Mağara: Mağara Kırıkkale ili, Keskin ilçesi, Arzu Bayırı mevkiinde yer almaktadır. Yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil bir mağaradır. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılan Sulu Mağara’nın doğal bölümü birbirine bağlı üç kattan meydana gelen Pliyosen rölyef sistemine aittir. Toplam uzunluğu 285 m’dir. Üç kattan oluşan yapay galerilerde kurşun işletmesi yapılmıştır. Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler Erken Hristiyanlık döneminde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür. Hidrolojik olarak vadoz zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 m’yi bulan havuzlar yapılmıştır. Mağara kuru ve sıcak bir havaya sahiptir. Mağara turizm amaçlı değerlendirilebilir. Kırıkkale Valiliği, İl Özel İdaresi'nce yapım işi ve çevre düzenlenmesi yapılarak ziyarete hazır hale getirilmiştir. Sulu Mağara'nın Ören yeri statüsüne alınması ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devri için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Bakanlığımız Döner Sermaye İşletmeleri Müdürlüğünce görevlendirilen personelin kiraya verilip verilemeyeceği araştırılmıştır ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanınca da mağara yerinde görülmüş olup Bakanlığımıza tahsisinin yapılması ve ören yeri açılışı beklenmektedir.

Bu haber toplam 745 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.