8.6 C
Kırıkkale
04/07/2022
Gündem

Kırıkkale’de fahiş fiyat denetimi

Kırıkkale’de haksız fiyat artışlarına karşı marketlerde denetim yapıldı. Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, son zamanlarda marketlerde görülen fiyat artışlarını kontrol altına almak için Ticaret Bakanlığının Türkiye genelinde başlattığı denetim hamlesi çerçevesinde Kırıkkale’de marketlerde, perakende ve toptan satış işletmelerinde kontrol ettiklerini söyledi.

 

KAR MARJLARI İNCELENİYOR

Ticaret Bakanlığı, marketlere yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerini artırmıştı. Buna paralel olarak Kırıkkale Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından denetimler daha da artırılmış durumda. Ekiplerle birlikte marketlerde, perakende ve toptan satış işletmelerinde denetimlerde bulunan Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner “Bakanlığımızın talimatlarıyla, Müdürlüğümüzce yerel, genel zincir marketlerde, süpermarketlerde temel gıda ürünlerinde haksız  fiyat artışı ve etiket denetimleri devam etmektedir. Denetimlerde temel gıda maddeleri, yağ, yumurta, salça, bakliyat, makarna, peynir, zeytin şeker, çay vb. yer aldığı listenin alış ve satış fiyatları üzerinden kar marjları incelenmektedir. Ayrıca raf ve kasa etiket fiyatlarının bir birbirini tutup tutmadığı denetlenmektedir.

 

VATANDAŞLARA ŞİKAYET EDİN ÇAĞRISI

İl Müdürü Çetiner “Fahiş kar marjı olan ürünlerin tespit edilmesi halinde Bakanlığımız Haksız  Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderilmektedir. Bakanlığımız Haksız fiyat değerlendirme kurulunca yapılan incelemeler sonucunda fahiş fiyat kanaatine varılan işletmelere idari para cezası uygulanmaktadır. Denetimlerimiz marketlerde, perakende ve toptan satış işletmelerinde il genelinde rutin olarak devam etmektedir. Vatandaşlarımız Haksız Fiyat Artışlarına yönelik tespit ve şikayetlerini Ticaret İl Müdürlüğüne, ALO 175 Tüketici Hattına ve Haksız Fiyat Artışı Sistemi (HFA) mobil uygulaması üzerinden iletebilirler” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun

Yenigün Gazetesi

Emeklinin maaşlarına seyyanen zam yapılmalı

Kırıkkale’de trafik kazası: 3 yaralı

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x