19.6 C
Kırıkkale
28/07/2021
Ekonomi

Kırıkkale’nin İhracatı 2 kat arttı

HAZİRAN AYINDA 2 MİLYON 203 BİN DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİ

 

Kırıkkale’nin Haziran ayı dış ticaret verileri ile ilgili bir açıklama yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, ihracat hacminin 1 yılda 2 katına çıktığını söyledi. Başkan Varlı, 2021 Haziran ayında Kırıkkale’de 2 milyon 203 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

 

2 MİLYON 203 BİN DOLARLIK İHRACAT

2020 ve 2021 yıllarının ilk 6 aylık süreçlerine ait ihracat rakamlarını değerlendiren TSO Başkanı Ahmet Varlı, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında 2021 yılı Haziran ayı ticaret hacminde %100 oranında bir artış olduğunu söyledi. 2021 Haziran ayında Kırıkkale’de 2 milyon 203 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Varlı, Mayıs ayında gerçekleşen ihracatın Nisan ayına göre %136,70 arttığını, 2021 yılı ilk 6 aylık rakamların da geçen yılın ilk 6 ayı rakamlarının 2 katı olduğunu belirtti.

 

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İLK SIRADA

2021 Haziran ayında Kırıkkale’de en fazla ihracat gerçekleştiren sektörün Savunma ve Havacılık Sanayi olduğuna dikkat çeken Varlı, onu takip eden sektörler ise Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri ile Kimyevi Maddeler olduğunu vurguladı. Varlı ayrıca Savunma Sanayinde gerçekleşen ihracatın toplam ihracat hacminin yaklaşık %50’lik kısmına tekabül ettiğini ifade etti. Varlı’nın açıklamalarına göre Kırıkkale’den en fazla ihracat Brezilya’ya gerçekleşti. Brezilya’yı takiben Bulgaristan ve Suriye en fazla ihracat yaptığımız ülkeler oldu. İlimizden gümrüksüz ihracat gerçekleştirmek isteyen firmalarımızın tercih etmiş olduğu Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi ise 4. sırada yer aldı. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Yetkiyi Kamu Çalışanları İçin İstiyoruz

yonetici

Vali Sezer, Silah İhtisas OSB’yi ziyaret etti

yonetici

Bostancı Batıyoruz

yonetici
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x