Yahşihan’da asfalt sevinci

Yahşihan’da asfalt sevinci
Yahşihan’da 15 Haziran 2020 tarihinde ihalesi yapılarak çalışmaları başlatılan alt yapı çalışmaları tamamlanmasının ardından 1. Etap asfalt atma töreni yapıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, önümüzdeki...

Yahşihan’da 15 Haziran 2020 tarihinde ihalesi yapılarak çalışmaları başlatılan alt yapı çalışmaları tamamlanmasının ardından 1. Etap asfalt atma töreni yapıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, önümüzdeki 2,5 yılda tüm Yahşihan’ın asfaltsız yolunun kalmayacağını söyledi.

MAHALLELER ARASI FUTBOL TURNUVASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yahşihan Belediyesi 1. Etap asfalt atma töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören öncesinde Yahşihan Belediyesinin düzenlemiş olduğu mahalleler arası futbol turnuvasının kupalarının sahiplerine dağıtıldı. Şampiyon Seçkinler takımının kupasını, madalyalarını ve para ödüllerini veren MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk başarılarının devamını diledi. Hacı Bey Birlik takımının kupasını ve madalyalarını MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu vererek tebrik etti.  10-13 yaş grubunda dereceye giren Armutspor’un ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Şerbetçioğlu, 14-16 yaş grubu üç harfliler takımının ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şansal, 10-13 TOKİ Siti takımının ödüllerini Yahşihan ilçe takımı Yılmaz Aydın vererek tebrik etti.

BAŞARILI PERSONELLERE PLAKET

Törende, Antalya’da meydana gelen Yangınlarda ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketin görev alan belediye personellerine plaket verildi. Personellere plaketlerini İlçe Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu, Karakeçili Belediye Başkanı Veysel Aydemir, Hacılar Belediye Başkanı Mehmet Koyuncu, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Abalı, MYK üyesi Prof. Dr. İbrahim Uzun, MYK üyesi Ahmet Kürşat Azkur, belediye meclis üyeleri birlikte verdi.

TEŞKİLATTAN BAŞKAN TÜRKYILMAZ’A KUTLAMA

Asfalt atma töreninde konuşan MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu “Yahşihan belediyesi 2019’dan bu yana hummalı bir çalışma sürdürüyor. Yüksek motivasyonla çalışma yürüten Kırıkkale’nin gözde ilçesi olan Yahşihan’ı daha iyi hale getirmek için çalışan belediye Başkanımız ve yol arkadaşları sabırla yoğun şekilde sürdürüyor. Tozsuz, gürültüsüz bir Yahşihan’ı hepimizin gönülden isteğidir. Yeni çalışmayla ilçemiz bu kazanımları elde edecek. Belediye Başkanımız Osman Türkyılmaz ve ekibini tebrik ediyorum” ifadesini kullandı. MHP Merkezi ilçe Başkanı Murat Abalı da, “Altyapı yeni göreve gelen belediye başkanlarının kolay kolay göze alabileceği bir çalışma değildir. Büyük hedefleri olanlar büyük riskler alır. MHP’nin en altından en üst kademesine kadar her ferdi bu milletin hizmetindedir ve olmaya devam edecektir. Yahşihan’ın gelecek 50 yılını garanti altına alan belediye Başkanımız Osman Türkyılmaz’ı tebrik ediyorum” diye konuştu.

MHP’NİN ÜRETKEN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk ise yaptığı konuşmasında “MHP’nin Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz. Yalnız yapayalnız değil, biz varız onların yanında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli var. Genel Başkanımızın selamını getirdim sizlere. MHP’nin üretken belediyecilik anlayışını içselleştiren belediye başkanımız Osman Türkyılmaz’ı tebrik ediyorum. İsteyen var istemeyen var, ama şunu bilin eğri giden ok asla hedefe varamaz. Siz doğruysanız, amacınız hizmetse size bir şey olmaz. Bu hizmetin ilçemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor. Geçmişte olduğu gibi bugünde belediye başkanımızın, Yahşihanımızın, MHP’ye gönül veren, ben Kırıkkaleliyim diyen herkesin, yanında olmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum” dedi.

YENİ BİRİMLER AÇTIK

Sözlerine Cahit Sıtkı Tarancı’nın memleket isterim şiiriyle başlayan Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, 2,5 yıllık karnesini değerlendirdi. 31 Mart 2019 yılında belediyeyi 21 Milyon borçla devraldıklarını belirten Başkan Türkyılmaz 2021 yılı itibariyle 19 milyon alacak, 25 milyon borç olduğunu hatırlattı. Başkan Türkyılmaz “Çevre, Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Mezarlık ve Defin İşleri Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi, Park ve Bahçeler Birimi, Proje ve Arge Birimi, Öğrenci İşleri Birimi, Hukuk İşleri Birimi, Yahşi Masa Birimi ve 7/24 siz değerli vatandaşlarımıza hizmet verdiğimiz Whatsapp İhbar Hattımız olmak üzere toplamda 11 bölüm açarak, belediyemizi kurumsallaştırmak adına devlet adabını ve kamu düzenini hayata geçirdik. Aynı zamanda, çevre koruma ve kontrol müdürlüğüne, Fen işleri müdürlüğüne, park ve bahçeler birimine yeni hizmet binaları inşa ettik. Şayet önceki dönemde peşkeş çekilen taksi durakları bedavaya verilmemiş olsaydı, bizim gibi hakkıyla-parasını alarak vermiş olsalardı; 3 yeni müdürlük binası değil, 6 bina yapardık ve alt yapı bu kadar sorun olmazdı. İşçilerimizi de unutmadık onlar içinde yeni bir yemekhane inşa ettik. Bu yemekhanede işçilerimize uygun fiyatlı yemekler çıkarırken, aynı zamanda ihtiyaç sahibi aileleri de unutmadık. 4 ay maaş veremezsin diyenlere inat işçi maaşlarını vermekle kalmayıp, yüzde %25 arttırdık ve hepsine yılda 2 şer ikramiye sözü verdik. Sallabaşı al maaşı dönemine son vereceğim dedim bu vaadimi yerine getirdim” diye konuştu.

YAHŞİHAN, BÖLGEDE LİDER ÜLKEDE MODEL OLACAK DEDİK

‘Yahşihan, bölgede lider ülkede model olacak’ sloganıyla çıktığımız bu yolda İlçemizi güzelleştirmek adına yaptığımız çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Yurtkur Caddesine 5.5 Milyon TL yatırım yaparak, modern bir bulvar yaptık. Bulvarın ismini değiştirerek, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin ismini verdik. Kaldırım üzerinde bulunan işletmeleri kaldırdıktan sonra kolları sıvayıp, içerisinde Ayyıldızlı anıt, şarj dolum noktaları, kitap dinleme alanları, engelli araç şarj istasyonları, hatıra alanları, etkinlik alanları, oturma alanları, geri dönüşüm kutuları, şarj dolum noktaları, olan bir bulvar inşa ettik. Hayırlı uğurlu olsun. İlçemize yakışır güzel parklar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.  Şehit Vedat Kutluca Parkını, Şehit Aydın Çopur Parkını, Gazi İsmail Erkoç Parkını ve önceki dönemlerde belediye başkanlığı yapmış Şefik Güneşer’in adını verdiğimiz parkımızı ilçemize kazandırdık. Son müfettiş denetim raporunda yer alan 142.-143. maddelerinde tespit edilmiş kamu zararına ilişkin borçlar olmamış olsaydı; Bugün Şehri Ala Sitesinin karşısında 1 adet, Eymen Park Evleri’nin önünde bir adet ve yeşil vadi mahallemize 1 adet daha park yapabilirdik. İlçemizin girişini modernize ederek, yaklaşık 1200 metrelik yürüyüş yolu, peyzaj, ağaçlandırma çalışmaları, kamelyalar, yetişkin salıncakları ve fitness aletleri ile ilçemizin görünümüne güzellikler kattık. Halka hizmeti, engelleme çabası içerinde olanların inadına, adeta ders veren bir projemizi daha hayata geçirdik. Kırıkkale'de bir ilk olma özelliğini taşıyan ‘İmam Buhari Taziye Evi’ni inşa ettik. Taziye evinin, yapılmasını engellemek için ellerinden geleni yaptılar. Ancak başarısız oldular. İlçemizde cenazesi olan Yahşihan halkının buradan faydalanması için her türlü imkânları düşündük.

PANDEMİ DÖNEMİNDE YAHŞİHAN BELEDİYESİ

Pandeminin yaşandığı ilk zamanlarda özverili bir şekilde çalışan, belediyelerden bir tanesiyiz. Maske kıtlığı yaşandığı dönemde, tüm personelimizle beraber ilçe halkımızın evlerine toplamda 155 bin maske dağıttık. Cadde cadde sokak sokak dezenfekte çalışmaları yaptık, dezenfekte edilmemiş cami, okul, kamu kurumu bırakmadık. Vatandaşlarımızın moralinin düştüğü, evlerde kalmak zorunda kaldığı dönemde, neşelerini yerine getirmek için, seyyar konserler düzenledik. Vefa destek ekibimizle vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk olmaya da devam ediyoruz. Esnaflarımıza maddi destekler sağlamaya çalıştık. Özveri ile çalışan Kısıtlama döneminde vatandaşlarımızın evlerine kadar seyyar pazarlar getirdik. Sokak hayvanlarımız için “Bir Çivi de Sen Çak, Bir Yuva da Sen Yap” sloganı ile hayvan severlerle birlikte atık malzemelerden kulübeler yaptık. İlçemizin çeşitli noktalarına Hayvan besleme noktaları ve hayvan mama odakları koyarak sokak hayvanlarımızı unutmadık. Evcil hayvanlarımız için mezarlıklar yaptık. İlçemizde sokak hayvanlarımızın her zaman yanında olan bir belediye olduk. Can dostlarımız için örnek olabilecek, hayvan barınağı inşa ettik. Yine hemen barınağın yanındaki 600 metrekarelik alana engelli, hamile ve yavru kedilerin barınacağı, 34 kafesli ve 120 kedinin rahat bir şekilde misafir edebileceğimiz KEDİ KÖYÜ açtık. KEDİ KÖYÜ projemiz Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen yarışmada 223 proje arasından ilk 10’a girerek 500 Bin TL’lik ödüle layık görüldü. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanım efendinin elinden aldık.

ARAÇ FİLOMUZU ZENGİNLEŞTİRDİK

Yahşihan halkımıza daha etkili ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla araç filomuzu büyüttük. 6 milyon maliyetle 45 adet aracı filomuza dâhil ettik.  İlçemizde atıl bir alanda bulunan tarlaya, halkımıza dağıtmak için çörek otu ekimi gerçekleştirip, hasat ettik.  “Çevre dostu Yahşihan” sloganıyla doğanın dengesinin korunması ve daha yeşil bir gelecek için atık yağların toplanması amacıyla ilçemizin farklı noktalarına ‘Bitkisel atık yağ toplama kutusu’ yerleştirdik. Bu kutulardan her ay yaklaşık 800 litre atık bitkisel yağ toplanıyor. Toplanan, bitkisel yağları, geri dönüşüm projesi adı altında, çörek otlu sabuna dönüştürüyoruz. Yenişehir Mahallesinde 2 dönem muhtarlık yapmış merhum Muharrem Özkan’ın adına Semt Pazarı yaptık. İstiklal Yolu Projesi, Kırıkkale Yahşihan mezarlığından başlayıp Yahşihan tren yolunda bitecek olup, turizm açısından şehrimize değer katacağına inandığımız önemli projelerimizdendir. Yahşihan için hizmetlerimiz durmadan devam edecektir.

YAHŞİHAN’IN 50 YILINI KAZANDIK

Bir başkan için alt yapı çalışmalarına girmek en büyük risklerden biridir. Yapma dediler, yapamazsın altında kalırsın dediler, alt yapı seçim kaybettirir dediler, sana mı kaldı dediler, hiçbirini dinlemedim, yaptım ve oldu. Ben şunu bilirim ve kendime düstur edinirim. 15 Haziran 2020 tarihinde altyapı ihalemize başlarken 700 gün sürecek çalışmayı 500 günde bitireceğimizin sözünü verip, 400 gün gibi kısa bir sürede bitirdik. Bugün 120 Milyona mal olan altyapı ihalemizde ilçemizin 50 yıllık altyapı sorununu ortadan kaldırmanın sevincini yaşıyoruz. Belki iki yılımızı kaybettik ama Yahşihan’ın 50 yılını kazandık. Altyapı çalışmalarımızda,  12 Bin 510 metre yağmur suyu hattı, 173 Bin metre içme suyu hattı, 77 bin 300 metre kanalizasyon hattı yenilenmiştir. İlçemize daha sağlıklı su depolama sistemleri oluşturmak adına 5.000, 2.500, 1.500 ve 800 metreküplük su depoları inşa ederek, hizmete geçirdik. Modern su depolarımız sayesinde ilçemiz, daha sağlıklı su kullanacaktır. Alt yapı çileli ve sıkıntılı bir süreçti, sularımız kesildi, evlerimizin içleri tozlandı, araçlarımızın ön takımları bozuldu, ayaklarımız çamura bulandı, ama sonunda bitti, bitiyor inşallah.  Bu zorlu süreçte sabreden, kahrımızı çeken başta hanımefendiler olmak üzere tüm hemşerilerimizden özür diliyorum. Her şey daha güzel ve yaşanabilir bir Yahşihan için, Sorunsuz bir Yahşihan’ı bizden sonraki nesle bırakmak istiyoruz. Görevimizi aşkla yapıyor, memleket sevdası şuuruyla hareket ediyoruz.

ÇÖZÜM ÜRETEN BİR BELEDİYE ANLAYIŞI

Altyapının bitimine yakın, asfaltı atmaya niyetlendiğimizde çeşitli şikâyetlerle, çeşitli sabotajlarla karşılaştık. Biz size bu asfaltı attırmayacağız diyenleri duyduk. Attırmamak için ellerinden geleni yaptıklarını gördük. İlk asfalt ihalemizi 4 Haziran 2021 tarihinde canlı yayında şeffaf bir şekilde gerçekleştirdik. İhale sonrası katılımcı firmaların ve dışardaki güçlerin şikâyetleri sonucu ihalemiz sürüncemede kalmış, kamu ihale kurumu, ihaleyi incelemeye almış sonuca bir türlü varılamamıştır. Halen devam eden şikâyetler sebebiyle yapmış olduğumuz ilk ihalemiz sonuçlandırılamamaktadır. Çözüm üreten bir belediye anlayışı ile vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına, Yaşanan aksaklıklardan ve şikâyetlerden dolayı 4734 sayılı kamu ihale kanununun belediyemize hak tanıdığı 21/b (pazarlık usulü) ile birinci etap asfaltlama çalışmalarına Seyrantepe, Bayraktepe ve Hacıbey mahallelerimizde başlamış bulunmaktayız. Asfaltımızın maliyeti 23 Milyon 900 bin TL’dir.    2. ve 3. Etap asfalt çalışmalarına da 1. Etap bitiminden sonra başlanacaktır.

DESTEĞE TEŞEKKÜR

Asfaltımız tüm ilçemize hayırlı olsun. Benim adım Osman Türkyılmaz ise siz değerli vatandaşlarımız da 2024’ün Mart ayına kadar bu görevi bana layık gördüyseniz, tek başıma da kalsam, bir elimde süpürgem, bir elimde kalemim, sabahtan akşama kadar sokaklarda süpürge süpürürüm, akşamdan sabaha kadarda ilçem için çalışırım. Bu kadar yatırım ve projede emeği geçen, bize desteklerini esirgemeyen başta milletvekilimiz, Halil Öztürk beye, Ramazan Can beye, il başkanımız, Erdal Baloğlu’na, ak parti il başkanı Mustafa Kaplan’a, MHP ilçe başkanı Yılmaz Aydın ve yönetimine, meclis üyelerimize, başkan yardımcılarıma, müdürlerime, belediyenin birimlerinde çalışan, a dan z ye tüm ekip arkadaşlarıma ve ayrıca kahrımı çeken eşim ve çocuklarıma teşekkür ederim” dedi.  HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 6 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.