16.6 C
Kırıkkale
17/05/2021
Ekonomi

Yıllık işletme cetveli verme süresi doluyor

Kırıkkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Sanayi sicil belgesi sahibi işletmeleri 2020 dönemi yıllık işletme cetveli vermeleri konusunda uyardı. İl Müdürü Okan Şahin, yıllık işletme cetveli vermeyenler hakkında 1730 TL idari para cezası uygulandığını hatırlattı.

 

SON GÜN 30 NİSAN

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kırıkkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’ nun 5′ inci Maddesi gereğince sanayi siciline kayıtlı Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yılın ilk dört ayı içerisinde en geç Nisan ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait Yıllık İşletme Cetveli vermeleri gerekmektedir. Sanayi işletmelerimiz ileride mağdur olmamaları bakımından  2020 dönemi Yıllık İşletme Cetveli ilgilerinin https://sanayisicil.sanayi.gov.tr web adresinden firma yetkilisi e-devlet şifresi ile sisteme en son 30 Nisan 2021 tarihine kadar girilmesi gerekmektedir.  Süresi içerisinde Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen firmalar hakkında 6948 sayılı Kanunun 9′ uncu Maddesi uyarınca 2021 yılı için 1730,00 TL İdari Para Cezası uygulanması zorunlu bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

 

KAYIT BİR ÇOK AVANTAJ SAĞLIYOR

Şahin açıklamasının devamında “Sanayi siciline kaydolmak, sanayi işletmelerine birçok avantaj sağlamaktadır. Sanayi siciline kayıtlı olan işletmeler; İhraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV Tecil-Terkin işleminden faydalanırlar. Elektrik ücretlerini Sanayi Abonesi tarifnamesinden yararlanmak suretiyle yaklaşık % 20 daha ucuz öderler. Kamu İhale Kanununda yer alan yerli isteklilerin belirlenmesinde avantajlıdırlar. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının sağladığı desteklerden yararlanırlar. Üretici firmalarımızın ileride mağdur duruma düşmesin” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Akaryakıtçılar Bilgilendirildi

yonetici

Kırıkkale’ye Büyük Katkı Sağlayacak

yonetici

Öztürk, yatırımcıları Silah OSB’ye davet etti

yonetici
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x